Vhodné oblečenie

 

Naše rady pre vhodné oblečenie do Detského centra:

 1. Neobliekajte deťom veci, ktoré sú nám vzácne, tzv. sviatočné.

Deti do škôlky nechodia na módnu prehliadku alebo súťaž.

2. V DC je teplota vo vnútri vždy primeraná, preto sa riadime ročným obdobím.

 

Jar a jeseň:

    Najideálnejšie je dieťaťu obliecť tielko, tričko s krátkym rukávom, tepláky a mikinu (svetrík, ktorú podľa potreby použije. Na von ľahkú „prechodnú“  bundu, tenkú čapicu.

 

Zima:

    Tielko, tričko (ak tenké, tak s dlhými rukávmi, ak teplé, tak s krátkymi), tepláky (najlepšie zvnútra trochu oteplené), pančušky a sveter. Vhodné je mať vyhradenú kombinézu, alebo otepľovačky, čapicu, šál a, samozrejme, rukavice.

 

Leto:

    Podľa počasia pripadá do úvahy tričko, tepláky prípadne krátke nohavice a tričko s dlhými rukávmi či ľahší svetrík. Samozrejme, vždy sa riadime aktuálnou predpoveďou počasia. Pokojne si zo sledovania niekoľkominútového počasia môžeme spraviť rituál (alebo pozrieť teletext, internet...), a potom si spolu nachystať oblečenie na nasledujúci deň.

 

 1. K pobytu v DC neodmysliteľne patria prezuvky

    Deti strávia v papučkách väčšiu časť dňa. Nesprávnou obuvou im deformujeme nohu,  znemožňujeme im aktívny pohyb a vystavujeme ich veľkému riziku ublíženia na zdraví (vytknutý členok, pád zo schodov...). Odporúčame prezuvky s pevnou pätou a vhodnou podrážkou.

 1. Pyžamo

    Osvedčili sa froté pyžamá alebo kvalitné bavlnené. V letných mesiacoch sú vhodné pyžamá s krátkymi nohavicami a rukávmi.

 1. Vybavenie skrinky

    Odporúčame uschovať dieťaťu do skrinky všetko ako náhradu. Najdôležitejšie je náhradná bielizeň: aj keď váš drobec nemal už dávno žiadnu nehodu, stáva sa, že sa deti v zápale hry jednoducho zabudnú vypýtať na toaletu alebo sa pomočením prejaví prichádzajúca choroba, alebo sa jednoducho nechtiac oblejú, a potom bude náhradná bielizeň potrebná. (Pre detské ego je veľmi ponižujúce, keď čas, kým sa bielizeň vysuší, musí stráviť len v pančuchách, nebodaj v náhradnom oblečení od druhého dieťaťa či v pyžame). Pre chlapcov sú vhodnejšie trenírky než slipy. Náhradné oblečenie uložte do skrinky aj náhradné tričko, najlepšie s dlhým rukávom (vhodné je pre všetky ročné obdobia), tepláky, ponožky. Veci môžu byť pokojne o číslo väčšie. Ako prvá pomoc to stačí, aj keď bude mať dieťa vyhrnuté rukávy. Môže sa stať, že túto „náhradu“ ani pol roka nevytiahnete zo skrinky.

 1. Zima a dážď

    Určite sa vám stalo, že ste niekedy ráno zabudli doma rukavice alebo šál, alebo ste si mysleli, že sú v bunde (a oni tam neboli) V skrinke máme schované náhradné. Nechceme predsa, aby náš drobec stál vonku v pozadí s rukami vo vreskách, keď sa iné deti hrajú so snehom. V súčasnosti sa dajú kúpiť detské bundy, ktoré sú vybavené nepremokavou vrstvou, ale kabátiky či flanelové, menčesterové a iné látky vodu prepúšťajú. Dáždnik do DC určite nepatrí. Vhodný je pršiplášť, ale ten potrebujete aj doma. Existujú igelitové pršiplášte alebo tzv. pončá. Tie môžu v skrinke odpočívať celý rok.

 1. Aké oblečenie


Sukne:

    Deti už v tomto veku chápu istú formu sexuality (z filmov, alebo od starších súrodencov vedia, že je niečo zábavné na tom, keď sa chlapci pozerajú dievkam pod sukne. Nie je to však každému príjemné, keď sa celá „mužská“ časť  zabáva na ich účet).K dievčatám však sukne či šaty patria. Áno! Dievčatá si život bez sukní nevedia predstaviť a vyslovene sa sukní dožadujú. Niektoré DC majú našité sukne na hranie, ktoré sa obliekajú na nohavice.

 

Oblečenie primerané pohlaviu:

Napr. obliekať chlapcov do pančuškových dievčenských silikóniek môže u nich vyvolať stres napr. pri vyzliekaní na spánok.

 

Traky:

    Každé zručné dieťa si vie vyzliecť nohavice na traky. Obliecť? Niekedy aj my dospeláci máme problém s trakmi. Takéto  nohavice perfektne zakrývajú kríže, ale aj prekážajú a zdržujú pri obliekaní a okrem toho sa často rozopnú aj samy.

 

Gombíky a zips:

    Staršie deti by mali zvládať gombíky bez problémov, aj zips sa mu dá rýchlo ovládať. Pozor však na niektoré druhy oblečenia s ktorým sa zle manipuluje.

 

Guma:

Najistejšia na nohaviciach je guma. Takéto nohavice sa ľahko sťahujú a vyťahujú. Lepšia je širšia, a nie priúzka guma.

 

Rifle:

    Oblečte si rifle a drepujte v nich, váľajte sa, pokúste sa sadnúť do tureckého sedu... ak je vám to pohodlné, tak môžete dať dieťaťu aj rifle. Výskumy však ukazujú, že sú nevhodné na dlhodobé nosenie pre dospelých, tak určite nebudú vhodné pre naše „poklady“ (okrem iného chlapcom vytvárajú teplotu nevhodnú pre semenníky a zaparujú). Niektorí rodičia budú namietať „Taký drobec predsa nebude rozhodovať, čo si na seba oblečie. Nemáme zbytočné peniaze.“ Treba si však uvedomiť, že dieťa i obliekaním vychovávame k estetickému cíteniu.


 Tu sú naše rady:

 • kupujte hneď od narodenia dve, tri farby do šatníka, bude sa vám ľahšie kombinovať
 • čiapky, rukavice a šály majte k dvom bundám
 • rozlišujte veci na „von“ a „sviatočné“
 • jedny gumáky by nemali doma chýbať
 • dôležitým detským doplnkom k oblečeniu je hygienická vreckovka, na jeden druh oblečenia aspoň jednu (v bunde, vo svetri, v teplákoch)
 • Dieťa treba od narodenia vychovávať k určitej úcte k veciam. I k oblečeniu!
 • Neznamená to, že ak sa povie oblečenie „na von“, že ho musí roztrhať alebo naschvál ničiť. V predškolskom veku sa však jednoducho nedá istému opotrebovaniu šatstva, ako napr. občasným deravým „kolienkam“, vyhnúť. Vyvarujte sa ako rodičia toho, že budete dieťa za zodraté topánky či deravé kolená neprimerane karhať.